سفارش دين اسلام براي جوانان مجرد جهت آلوده نشدن به مسائل جنسي چيست؟

در دوران نوجواني و جواني، از يك طرف كشش‏ها و جاذبه‏هاي فطري، معنويت، پاكي‏ها و نيكي‏ها، فعّال‏تر مي‏شوند و انسان را به سوي خود دعوت مي‏كنند و از طرف ديگر جاذبه‏هاي غريزي و ميل‏هاي جنسي، گل مي‏كند و بيدار مي‏شوند و انسان را به سوي خود فرا مي‏خوانند. هر دوي اين جاذبه‏ها و نيروها، لازم و ضروري است و خداوند از روي حكمت و مصلحت اين‏ها را براي رشد و كمال انسان، در وجود او قرار داده است و به دعوت هر دو بايد پاسخ مثبت داد و آن‏ها را اشباع و ارضا كرد. اگر به جاذبه‏ها و ميل‏هاي شهوي و جنسي پاسخ صحيح آن گونه كه خداوند مقرّر كرده، داده نشود طغيان مي‏كنند و سر به آشوب و شورش مي‏گذارند.

اگر نيازهاي طبيعي نسل جوان و مشكلات آنان مورد توجه قرار بگيرد و به موقع و به صورت مشروع ارضا شود، زمينه اكثر انحرافات اخلاقي و جرايم اجتماعي از بين مي‏رود. در دوران جواني افكار پريشان، مغز جوانان را تهديد مي‏كند. يك ساعت افكار عشقي مي‏تواند تمام نيروي مغز را خالي كند، در نتيجه، تمركز و قدرت و دقّت و نشاط و توان و ابتكار را از بين ببرد.

 

 

مشكلاتي كه در دوران بلوغ و جواني براي جوانان ايجاد مي‏شود عبارتند از:

 

1- حساسيّت‏هاي افراطي و توقّعات بي جا؛ جوانان با بلوغ سنّي حساس شده و در خود فرو مي‏روند و دوستدار خويش مي‏شوند؛ يعني خودخواه مي‏شوند به طوري كه حتي به پدر و مادر توجهي نمي‏كنند، خود رأي و خود فكر مي‏شوند، حالت پرخاشگري، تندي كردن حتي به پدر و مادر از حالات خطرناك اين دوران است.

احتمال بروز حالت يأس و اضطراب و افسردگي به دنبال اين گونه حساسيّت‏ها در بعضي از جوانان ممكن است.

يكي از عوارض ناشي از اين حالت اين است كه ممكن است ارتباط با دوستان ناباب و خطرناك قوي بشود تا از تنهايي خود را به درآورد و با اندك محبتي، جذب ديگران مي‏شوند و زود تحت تأثير قرار مي‏گيرد، لذا مسئله انحرافات و اعتياد جوانان ناشي از همين مسئله است.

 

2- شهوت جنسي: جوان در اوج بروز اينگونه شهوت است و براي او بسيار خطر آفرين است. اگر جوان خود درنيابد راه و چاره صحيحي براي اين وضع  پيدا نكند، به مفاسد خطرناكي از قبيل تجاوز، خودارضايي (استمناء)، چشم چراني، و بالاخره به خاطر اين‏ها دچار مشكلات رواني و اخلاقي مي‏شود.

 

راه‏هاي نجات جوانان و نوجوانان از اين خطرات عبارتند از:

 

1- دلجويي و مهرورزي به آنان؛

2- ايجاد زمينه براي موفقيت جوانان؛

3- كار و اشتغال؛

4- تقويت روحيه مذهبي جوانان؛

5- آگاه كردن جوانان از عواقب خطرناك مفاسد؛

6- ازدواج صحيح و سالم.


نظر بدهید

نوشته شده توسط سید عبدالهادی غفاری در چهارشنبه سی و یکم شهریور 1389 ساعت 21:18 موضوع اخلاق جنسی | لینک ثابت